ACT - ACTION. Byki nie odpuszczczają.ACT zamknąłbym w kanale. od dołu strefa wsparcia 9-9,66 zł, od góry 16,5-17,64 zł. /zielona i czerwona strefa/.
Byki wspinają się po niebieskiej linii trendu i zanosi się na kolejny atak na strefę oporową. Dopiero jej wyłamanie da podstawy do snucia longtermowych planów na ACT. Najbliższe wsparcie dałbym na 14,36 zł, pokrywa się aktualnie z linią trendu wzrostowego.
nteresująco wygląda też kreska dzienna. Widać, że strefa 15-15,3 zł jest przeszkodą i tworzy się tu lokalny podwójny szczyt. Wsparcie bez zmian. Myślę, że wyłamanie tej strefy oporowej da okazję do wejścia w długą z TP na czerwonej strefie oporowej.
Na wskaźnikach nic szczególnego nie widać. Brak wyraźnych sygnałów jednoznacznie wskazujących przewagę, jednej ze stron rynku. Trzeba się opierać na wskazaniach wykresu ceny.
Pomysły społeczności
Możliwy koniec korekty na indeksie dolaraIndeks dolara znalazł się na poziomach wsparcia. Wydaje się że nie chce oddać poziomu okolic 105 pkt. Wskaźnik MACD sugeruje możliwość osiągnięcia dołka na interwale D1. Spadki jakie widzimy po silnych wzrostach wyglądają jednak na korektę ABC, gdzie znajdujemy się w końcowej fazie wydłużonej fali C. Przedstawiona analiza dokonana jest na interwale D1. Jeżeli jednak przyjrzeć się wykresowi na interwale tygodniowym W1 i porównać go do okresów bessy z 2001 i 2008 roku, można zauważyć, że w przeszłości spadki w bessach były hamowane dość gwałtownie. Z reguły później następowało co najmniej wyrównanie, nadbicie szczytów. Jeżeli obecny kryzys ma przypominać bardziej ten z 2000r. to istnieje jeszcze spora przestrzeń, nawet do 120 pkt do umocnienia się dolara. Końcowa faza obecnej fali C zaczyna przybierać kształt klina kończącego. Nastąpiło już naruszenie jego dolnej linii. Zaryzykuję twierdzenie, że bardzo ważne dane jakie będą w nadchodzącym tygodniu albo zanegują całkowicie opisywany scenariusz albo spowodują jego realizację poprzez silny ruch w górę i wybicie górnego zakresu klina. Oznaczałoby to równocześnie koniec "Rajdu Św. Mikołaja" i spadki na giełdach. Byłby to początek kolejnego impulsu spadkowego na giełdach akcji.
Kierunek ruchu tego indeksu wskazuje na możliwe spadki na rynkach akcji.
WTI - Powrót do 85 w najblizszym tygodniu?Ropa jest juz przegrzana na duzych interwalach ..
2h-4h
na D1 zaczynamy robic sygnał do pozycji LONG
Pełno informacji negatywnych dla ceny ropy
-Rosja planuje zmniejszyc produkcje ropy
-najwieksza w historii awaria rurociągu w Kansas
-Prawdopodobne uzupełnianie rezerw przez stany Zjednoczone ( miło się to odbyc gdy ropa osiągnie 70$ ) to moze miec duzy wpływ na stany magazynowe.
-Putin w ostatniej wypowiedzi na temat ropy dodał ze nie bedzie mozliwa sprzedaż surowca dla krajów G7 które zaakceptują limity cenowe.
hmm 85 po tych informacjach raczej lekko na nastepny tydzien.
Z fartem
Dywidenda–bonus dla inwestorów długoterminowych Część II [TOP10]
Temat dywidend będzie składał się z trzech osobnych części:
Część I: Co to jest dywidenda i kiedy uzyskujemy do niej prawa (link na końcu pomysłu)
Część II: Najlepsze spółki dywidendowe TOP10
Część III: Jak korzystać z wykresów na TradingView po odcięciu dywidendy
Część II: Wybieramy spółki dywidendowe do naszego portfela + TOP 10 spółek
Niniejszy artykuł składa się z następujących tematów:
1. Zasady budowania portfela.
2.Słowniczek: Termin dywidendy. Stopa dywidendy a kwota dywidendy.
3. Przykłady inwestowania w spółki dywidendowe.
4. 10 wybranych spółek dywidendowych.
Podsumowanie.
1. Zasady budowania portfela.
Decydując się na budowanie portfela dywidendowego warto kierować się dobrym planem, który sobie stworzyć przed pierwszymi zakupami. Zasady można modyfikować, jednak nie powinny one ulegać gwałtownym zmianom. Zasady te mogą być tworzone na zasadzie pytania i odpowiedzi, lub zwykłych założeń.
Na przykład:
1. Z jakim horyzontem inwestycyjnym będę kupować spółki?
Spółki dobieram z myślą o zostawieniu ich w portfelu na kilka lat, nie miesięcy.
2. Jakie zasady dobierania spółek będą mi przyświecać?
Wybieram spółki, których biznes jest powtarzalny, przewidywalny i najlepiej, żeby nie podlegał sezonowości przychodów.
3. Czy interesuje mnie historia spółki pod względem dochodów, zysków, polityki dywidendowej?
Tak. Przed zakupem sprawdzam politykę dywidendową spółki, sprawdzam ostatnie raport roczne/kwartalny. Czytam sprawozdania zarządu.
4. Sprawdzam czy dywidenda była atrakcyjna w ostatnim okresie. (Tutaj wchodzą dwa podejścia dla jednych inwestorów istotna kwota, dla innych stopa zwrotu. Niżej wyjaśnię z czego to może wynikać.)
5. Jak często sprawdzam notowania mojej spółki?
Jeśli już kupiliśmy spółkę dywidendową nie zaglądamy do portfela codziennie, nie zaglądamy nawet raz w miesiącu. Portfel interesuje nas tylko wtedy, gdy chcemy dokupić daną spółkę dopłacając kapitał lub gdy chcemy skorzystać z otrzymanej dywidendy. Wahania tygodniowe czy miesięczne na kursie akcji nie powinny nas w większości interesować. W krótkim terminie cena akcji nie ma właściwie znaczenia.
6. Monitorujemy wyniki spółki czy to kwartalnie czy rocznie, jednak ważne jest abyśmy wiedzieli co się dzieje w spółce.
7. Jeśli mamy taką możliwość jeździmy na WZA zwoływane przez spółkę. Dobrze wypracować sobie, aby przynajmniej raz w roku być na WZA jednej z posiadanych spółek.
8. Najważniejsze! Sposób podejścia do inwestowania to sprawa indywidualna każdego z nas i warto wypracować własne zasady nie oglądając się na innych (w tym krytykę i dobre rady) dlatego finalnie nawet te punkty indywidualnie można wyrzucić i spisać własne.
Każdy z inwestorów ma własne podejście do inwestowania w spółki dywidendowe i każdy z nich ma rację ponieważ inwestuje wg swoich wypracowanych zasad opartych na długoletnim doświadczeniu. Należy pamiętać:
„Moje zdanie w inwestycjach jest najważniejsze, bo to ja inwestuje swoje pieniądze i za nie odpowiadam!”.
2. Termin dywidendy. Stopa dywidendy a kwota dywidendy.
Termin wypłaty dywidendy Okres od dnia nabycia prawa do dywidendy do dnia wypłaty jest zależny od decyzji WZA jednak nie może przekroczyć 3 miesięcy, a gdyby WZA nie określiło daty wypłaty, to powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu do niej praw. Warto dodać, że wiele spółek wykorzystuje maksymalnie okres na wypłatę dywidendy, inne dzielą ją na dwie raty. Są jednak i takie, które wypłacają bez zbędnej zwłoki i trwa to często od kilku do kilkunastu dni.
Stopa dywidendy - iloraz dywidendy przypadającej na jedną akcję i ceny rynkowej akcji w odniesieniu do ceny zakupu, dnia uchwalenia dywidendy lub dnia nabycia prawa do dywidendy. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym większy dochód z zainwestowanego kapitału uzyskuje inwestor. Są inwestorzy, którzy przy wysokiej inflacji odnoszą się do stopy dywidendy jak do inwestycji na lokacie. Liczą ile procent uzyskują w ciągu roku z danej spółki w odniesieniu do aktualnej ceny akcji lub wniesionego kapitału. Jeśli jednak wpływ z dywidendy nie dotyczy konta IKE/IKZE to warto pamiętać o odliczeniu podatku co zmniejsza realnie stopę zwrotu wyrażoną w procentach.
Kwota dywidendy - jest to kwota jaka została uchwalona przez WZA i jaką akcjonariusz otrzyma na swoje konto w przeliczeniu na każdą posiadaną akcję. Co ważne jest to kwota brutto czyli zostanie od niej odliczony podatek dochodowy. Jak wspomniałem, podatek dochodowy nie dotyczy kont IKE/IKZE. Wówczas uzyskujemy 100% przyznanej kwoty.
Tak więc część inwestorów będzie posługiwać się stopą dywidendy, a inni kwotą dywidendy. Najczęściej zależy to od tego kiedy dany inwestor nabył spółkę.
W tym pomyśle przedstawię 10 spółek które regularnie dzielą się z zyskiem, zanim jednak przejdziemy do listy spółek proponuję już dzisiaj zastanowić się co zrobimy z kwotą otrzymanej dywidendy.
Osobiście polecam reinwestować otrzymaną kwotę, nawet gdyby się wydawało to absurdalne, to warto kupić z otrzymanej dywidendy nawet kilka akcji naszej spółki niż wydać otrzymane pieniądze na bieżące potrzeby.
Dużym plusem jest też korzystanie z IKE/IKZE ponieważ od otrzymanych kwot nie jest potrącany podatek.
*dla potrzeb poniżej kalkulacji nie uwzględniam kosztów prowizji od danej transakcji.
3. Przykłady inwestowania w spółki dywidendowe.
Przykład 1. Spółka ATAL
Załóżmy, że inwestor w 2016 roku kupuje 1.000 akcji spółki ATAL w cenie 21zł na swoje konto IKE.
Oznacza to, że przez okres 6 lat wpływa mu na konto w sumie kwota 19,6zł czyli jego stopa zwrotu w tym okresie wyniosła 93% i każda kolejna dywidenda sprawia, że akcje mamy za darmo.
Oznacza to, że z zainwestowanych 21.000zł uzyskujemy dochód w wysokości 19.600zł.
Wykres 1. Dywidenda spółki ATAL
A co gdyby inwestować dywidendy w zakup akcji naszej spółki?
Plusem spółki jest to, że wypłaca dywidendy w ciągu dwóch tygodni od nabycia do niej praw.
Gdybyśmy więc zaraz po otrzymaniu wpływu na konto zakupili akcje po cenie którą zastaliśmy to wówczas liczba akcji zwiększyłaby nam się o 684 na koniec 2022 roku.
Natomiast w dniu wypłaty dywidendy za 2021 roku mielibyśmy 1 411 akcji, które dałyby nam przychód w kwocie 8.466zł a dochód w ciągu tych lat wyniósłby 24.171zł Czyli stopa zwrotu wyniosłaby 115% z zainwestowanych 21.000zł 6 lat temu. Na zakup tych dodatkowych akcji tak naprawdę jednak nie wydaliśmy z naszego kapitału ani jednej złotówki, wszystko zostało zakupione z otrzymanych pieniędzy ze spółki.
Sama wartość naszych akcji wyniosłaby dzisiaj ok. 54.626zł czyli to tak jakbyśmy kupili akcje po 21zł, a sprzedali naszych 1.000 akcji po 54,62zł.
Jest to oczywiście uproszczony model zapewne nie pozbawiony jakichś błędów, jednak poglądowa chcę pokazać, że warto reinwestować środki z DY na zakup kolejnych akcji zamiast je „przejeść”.
Wykres 2. Reinwestowanie dywidendy w zakup akcji
Na koncie IKE możemy co roku dopłacać określoną kwotę. Jeśli więc założymy, że część wpłaconego kapitału będzie inwestować w naszą spółkę np. 3.000zł rocznie i kupować akcje to wówczas nasze przychody i oszczędności znacząco się zwiększają. W efekcie po 6 latach posiadamy ok. 2115 akcji a wartość inwestycji to 68.500zł przy wkładzie 36.000zł kapitału i 28.200zł przychodu z dywidendy.
Ale to 36.000zł jest naszą realną inwestycją.
Wykres 2.1 kupowanie dodatkowych akcji z wpłacanego kapitału (3.000zł/rok).
Przykład 2. XTB
W przypadku ATAL mamy dość stabilną spółkę. Tylko co jeśli nasza spółka, która wybraliśmy i wiemy, że ma perspektywy nagle spada o 30-65%. Wtedy warto sprawdzić swoje zasady. Nie wiemy co przyniesie przyszłość, ale z jakiegoś powodu wybraliśmy daną spółkę i może jednak warto się jej trzymać.
Jak już wspomniałem. Jeśli inwestujemy w spółkę dywidendową to nie interesują nas załamania kursu akcji. Co więcej, jeśli spółka trzyma się swojej polityki dywidendowej to dalej ją trzymamy.
Wykres 3. Dywidenda spółki XTB
Na przykładzie XTB widzimy, że wycena 1 akcji spółki zakupionej w 2016 roku po 12zł spadła w 2019 roku do poziomu 4,1zł.
Jako inwestorzy długoterminowi trzymamy się swojej strategii i kupujemy akcje z każdej otrzymanej dywidendy. W efekcie 2022 rok kończymy z liczbą 1.429 akcji i wartością wszystkich akcji na poziomie 41.000zł choć w najgorszym momencie historii naszego portfela wartość ta spadła do 4.600zł .
Skumulowana kwota jaką otrzymujemy z DY do 2022 rok to 5.308zł
Wykres 4. Reinwestowanie dywidendy w zakup akcji
Oba te przykłady pokazuję dlatego, żeby zaznaczyć:
„TRZYMAMY SIĘ SWOJEJ STRATEGII I PLANU NIE ZWAŻAJĄC NA TO CO SIĘ DZIEJE NA RYNKU”
Wielu inwestorów stosuje zasadę regularnego kupowania akcji danej spółki, która ma stabilne fundamenty. Trzymając się bowiem takiej strategii kupują zarówno w dołku jak i na górce, ale w długim terminie ich akcje mają szansę zyskiwać na wartości. Nie jest to łatwa strategia ponieważ wymaga cierpliwości i odporności na wahania wartości takiego portfela.
W tym pomyśle oprócz przybliżenia tego jak inwestować w spółki dywidendowe chce też pokazać kilka spółek, które regularnie dzielą się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami.
4. 10 wybranych spółek dywidendowych.
1. Bank Handlowy
Wypłacane dywidendy od: 1998 roku
Przerwy: 2 (2009/2020)
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 91zł
W mojej ocenie jeden z najlepszych banków w całym sektorze. Licząc od 1998 roku tylko w 2009 i 2020 roku spółka nie wypłaciła dywidendy. Jednak w tym okresie w sumie moglibyśmy uzyskać ok. 91zł na jedną akcję (dzisiaj cena akcji to ok. 70zł)
Więcej o banku piszę w osobnym pomyśle dlatego zapraszam do zapoznania się z nim (link na końcu tego pomysłu).
Wykres 5. Bank Handlowy (BHW)
Wykres 6. Reinwestowanie dywidendy w zakup akcji
W kolejnych spółkach nie będę już pokazywać stopy zwrotu w przypadku reinwestowania dywidendy w zakup akcji.
2. Apator
Wypłacane dywidendy od: 1997 roku
Przerwy: 1 w 2000 roku
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 29,5zł
Wykres 7. Apator
3. Asbis
Wypłacane dywidendy od: 2008 roku
Przerwy: 2009-2012 / 2014-2017
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 5,2zł*
*Spółka wypłaca dywidendy w USD co oznacza, że faktyczna wartość może się różnić od tych podanych.
Wykres 8. Asbis
4. Budimex
Wypłacane dywidendy od: 2009 roku
Przerwy: brak
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 161,7zł
Wykres 9. Budimex
5. Asseco Polska
Wypłacane dywidendy od: 1998 roku
Przerwy: 2002-2006
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 39,7zł
Wykres 10. Asseco PL
6. Dom Development
Wypłacane dywidendy od: 2007 roku
Przerwy: brak
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 78,8zł
Wykres 11. DomDev
7. GPW S.A.
Wypłacane dywidendy od: 2011 roku
Przerwy: brak
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 26,6zł
Wykres 12. GPW S.A.
8. iFIRMA
Wypłacane dywidendy od: 2012 roku
Przerwy: brak
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 2zł
Wykres 13. iFIRMA
Warto tutaj dodać, że spółka wypłaca dywidendy co kwartał.
9. KĘTY (KTY)
Wypłacane dywidendy od: 2002 roku
Przerwy: 2009 rok
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 293,8zł
Wykres 14. Kęty
10. Voxel
Wypłacane dywidendy od: 2016 roku
Przerwy: brak
Suma wypłacanych dywidend na akcję: 9zł
Wykres 15. Voxel
Podsumowanie
Powyższy pomysł na celu pokazanie, że inwestowanie w spółki dywidendowe to dobry pomysł zwłaszcza dla portfelów budowanych w IKE/IKZE. Wymaga to jednak cierpliwości i zaangażowania środków na określony czas. Nie spodziewajmy się efektów w ciągu roku czy dwóch, jest to bowiem plan na kilka czy wręcz kilkanaście lat.
Atrakcyjnych spółek dzielących się zyskiem notowanych na GPW jest bardzo dużo i warto im poświęcić swój czas by znaleźć te które dadzą nam w przyszłości dobry zwrot z naszej inwestycji.
Tylko dla tego pomysłu zgromadziłem dane dla ok. 60 spółek, które w mojej ocenie są atrakcyjne, a z nich wybrałem tych kilka, mniej lub bardziej popularnych wpisując do pomysłu.
Warto jednak wyszukać tą swoją jedyną spółkę i dbać o nią, a w długim okresie czasu taka inwestycja da nam solidne zyski w postaci dochodu z dywidendy.
Ta część nosi nazwę "Najlepsze spółki dywidendowe" i "TOP10" tak naprawdę jednak zastrzegam, że nie wiem, które spółki są najlepsze. Te wybrane podlegają subiektywnej decyzji. Mogłem też nie trafić w spółkę, którą posiada czytelnik tego pomysłu. Chodzi jednak o zachęcenie do długoterminowego inwestowania, a nie do typowania i przekonywania co do opisanych spółek.
Jeśli masz swoją dobrą spółkę wpisz w komentarzu pod tym pomysłem. Zachęcam też do dyskusji i wyrażeniu opinii co do tego czy warto inwestować w ten sposób.
BTC/USD CYKLICZNOŚĆBTC/USDT CYKLICZNOŚĆ- GLOBALNIE Po każdym silnym impulsie spadkowym mamy odreagowanie przed kontynuacją spadków > we wcześniejszych analizach pisałem o kanale wzrostowym w którym się poruszamy. Na wykresie widać że po każdym silnym impulsie cena przed dalszymi głębszymi spadkami odreagowuje do poziomu 0.5-0.61 fibo mierzenia ostatniego impulsu spadkowego poruszając się w wyznaczonych kanałach wzrostowych .Gdyby sytuacja miała się powtórzyć to zasięg obecnego ruchu wzrostowego może jeszcze potrwać o ile nie wybijemy góra z tego kanału wzrostowego. Jeżeli pokonamy strefę 18553-19246 i utrzymamy sie nad nią, będzie to dla mnie pierwsze potwierdzenie na możliwość chwilowego zakończenia spadków i osiągnięcia kolejnej strefy 20464-21005 Wszystkie czerwone strefy są dla mnie prospadkowe i na nich będę się spodziewał większych reakcji podażowych. Obecnie po podwójnym teście górnej krawędzi spodziewam sie przetestowania dolnej krawędzi kanału wzrostowego czyli okolic 16350-16400 . Wybicie dołem z tego kanału to zjazd na nowe niższe dołki. W swoich analizach pokazywałem inny kanał poprowadzony od ostatniego dołka a w tej analizie używam kanału wyznaczonego od miejsca zakończenia silnego impulsu spadkowego. NIe są to rekomendacje inwestycyjne tylko moje spojrzenie na rynek
AT - Z jakim nastawieniem zakończymy dzisiejszy dzień na USDPLN?Cześć,
po wybici z kanału trendu wzrostowego USD kontynuuje spadki. Od dwóch tygodni obawiałem się scenariusza utworzenia flagi niedźwiedziej z zasięgiem w okolicach 4,39-4,40. Już 5 grudnia dotarliśmy w te okolice, co prawda, liczyłem na jeszcze jedną podbitkę pod. 4,58 przed wyłamaniem się wsparcia 4,508, jednak tego nie doczekałem się ;)
Wykres D1 (kanał równoległy trendu wzrostowego):
Jeżeli spojrzymy na wykres godzinny, to możemy rozrysować sobie linię oporu, której para dość mocno respektuje. Dodatkowo jeżeli rozrysujemy sobie od szczytu, który tworzy opór zniesienie fibo, do ostatniego dołka, to nie dość, że dotarliśmy ostatnio do fib50 i zawróciliśmy na południe. Kurs dąży do strefy zakupowej, gdzie ostatnio nastąpiła mocniejsza reakcja. Jednym ze scenariuszy, który można zakładać, to zejście do tej strefy i utworzenie się formacji podwójnego dna w krótkim terminie. Grając pod to, można ustawić krótki SL, ponieważ przebicie strefy zakupowej może świadczyć o kontynuacji spadków do w okolice 4,30 zł.
Wykres H1 (linia oporu w krótkim terminie):
Co ciekawe przedwczorajsze decyzje RPP oraz wczorajsza konferencja nie miała większego wpływu na kurs i "nie bujało" jak ostatnio. Myślę, że decyzje były już w cenie.
Ciekawie robi się na wykresie tygodniowym i długim terminie, a dzisiejszy dzień zamknie nam świece. Widzę tutaj możliwość utworzenia się odwróconego młota, który sugeruje zmianę trendu. Ważne jest jednak uzyskanie potwierdzenia, w tym wypadku potwierdzenia wzrostu. Może się ono pojawić na przykład w postaci otwarcia kolejnej sesji powyżej korpusu odwróconego młota.
Równocześnie w długim terminie możemy rozrysować sobie wsparcie, gdzie kurs reagował. Nakładając wsparcie dzienne na poziomie 4,31, moglibyśmy zakładać, że jeśli będą dalsze spadki to idealnie byłoby dotrzeć w te okolice za 2 tygodnie ;)
Wykres W1 (linia wsparcia, Fibonacci):
Jaki mam scenariusz na najbliższy tydzień? Osobiście oczekuję jakiejkolwiek reakcji kursu w okolicach 4,39-4,41. Jeżeli dzisiejszy dzień zakończymy powyżej, będę widział szanse na wzrosty w krótkim terminie. Warto pamiętać o linii oporu, zarówno na wykresie H1 jak i H4, ponieważ zasięg wzrostów może nie być wcale duży. Przebicie tej strefy w dół, to sygnał do kontynuacji spadków, która przybliży nas do fib 38.2. Obecnie w moim odczuciu jest to korekta po tak dużych wzrostach (-12% od szczytu). Przebicie 4,2558 będzie upewnieniem zmiany trendu w długim terminie.
Wykres D1 (fibonacci / spadki):
⌚Historia lubi się powtarzać. 😲Czy Bitcoin WZROŚNIE do 40.000?Witajcie,
Wziąłem na warsztat ostatni spadek Bitcoina i porównałem go z tym co wydarzyło się po grudniu 2017.
Warto zwrócić na dobry początek, że mamy dwie tendencje spadkowe. Jedna jest koloru niebieskiego, a druga jest koloru czarnego
Ta koloru niebieskiego poprowadzona jest od szczytu (ATH) i przez lokalny szczyt (czerwone kółko), następnie w obu przypadkach mieliśmy wybicie niebieskiej tendencji, cena lokalnie zaczęła nieśmiało rosnąć po tp by oberwać się zarówno po lewej jak i po prawej stronie.
No dobrze no to co my mamy tu dalej..... postanowiłem przeciągnąć w obu przypadkach nową tendencję spadkową czyli tą czarną. Tym razem po szczycie ATH z 2017 i 2021 ale punktem stycznym jest lokalny szczyt oznaczony zielonym kółkiem. Od "zielonego kółka" mieliśmy oberwanie się ceny i poszukiwanie dna bessy.
Na jakim etapie jesteśmy aktualnie? Patrząc historycznie na to co się wydarzyło to właściwie najgorsze może być już za nami i z nowym rokiem powinny przyjść wzrosty.
Scenariusz wzrostowy jest mniej optymistyczny niż w poprzedniej hossie bo na dobry początek spodziewałbym się odrobienia 50% spadku od szczytu.
Poprzednim razem cena dojechała w punkt do 61.80% mierzenia całego spadku bessy ale tym razem będę zwyczajniej ostrożniejszy i wzrost jakiego spodziewałbym się od momentu wybicia globalnej to około 150%. Poprzednim razem wzrost do mierzenia 50% spadku wynosił 238%+.
I teraz bardzo ważna sprawa. Gdyby pojawił się jeszcze jakimś cudem nowy lokalny dołek to będzie trzeba poprawić mierzenia.
Sprawa kolejna to tempo w jakim ewentualny zrost miałby się odbyć. Jeżeli ten wzrost będzie się ciągnął do pierwszego kwartały 2024 (słownie: dwa tysiące dwudziesty czwarty) to niekoniecznie spodziewałbym się wielkiego odreagowania ceny (no 55% uważam, że odreagowanie może być mniejsze lub nawet znikome). Jak już znajdziemy się na 50% całego spadku czyli przy okolicach 42.000$ to zobaczymy jaka będzie sytuacja gospodarcza, nastroje inwestorów i newsy.
Jeżeli natomiast wydarzyłoby się tak, że dojedziemy do okolic 40.000 i więcej to spodziewałbym się znacznego odreagowania bo zwykle jak coś za szybko rośnie to mocniej musi odreagować.
Co do moich predykcji na dzień kolejnego halvingu Bitcoina (marzec / kwiecień) 2024 to uważam że powinniśmy być na poziomie w okolicach 35.000$.
W sumie to tyle na dziś, udało się w miarę krótko :)
Życzę udanej końcówki tygodnia, pozdrawiam serdecznie
20 ? 30 ? a może 50? tygodni do hossy .
Jak to mówi pewien sportowiec " cierpliwy i kamień ugotuje "
Witam wszystkich
Pierwsze co to jestem bardzo zdziwiony tym jak większość znanych osób w świecie krypto narzeka że ta bessa jest taka długa że fajnie jak jakby się już zaczęła ta wymarzona hossa itd itp .
Wszyscy bez wyjątku patrzą co działo się historycznie ale mało kto z tych ludzi widzi na wykresie ile trwały ostatnie bessy i kiszonki czyli trend boczny .
Bardzo dziwne podejście. Raz mówią że trzeba być cierpliwym a następnym razem znoszą jajo kiedy ta hossa. Trochę tego nie rozumie ale to ich podejście .
Ja to widzę mniej więcej tak
Proszę sie nie czepiać szczegółów bo to jest spojrzenie mniej więcej i studzące zapał i podniecenie młodych inwestorów. Wiem co teraz myślą bo sam kiedyś byłem w tym miejscu co nowi teraz.
Mamy pierwszy wzrost w 2013 roku po czym spadek o 99.5% ( mniej więcej ) po czym kiszonka około 25 tyg a następnie hossa która była większa 3x od ostatniej powiedzmy hossy 😉
Grudzień 2013 roku zaczyna się bessa gdzie finalny wynik to zjazd o 85.83% i trwała 58 tyg po czym kiszonka która trwała 35 tyg
We wrześniu 2015 roku rozpoczęła się hossa stulecia która przyniosła zyski 18 krotnie większe niż ostatnia bessa 😱 ( nie biorę tego w obliczenia )
Grudzień 2017 roku i znowu zaczyna się bessa a finał jej był po 53 tyg i zjazdu o 83.5%
Kolejno znowu kiszonka która trwała tym razem tylko 14 tyg ale nic nie dzieje się przypadkiem i mieliśmy dołek w trakcie słynnej choroby w 63 tygodniu kiszonki.
Minęło 137 tyg od 14tego tyg kiszonki a od dołka słynnej choroby 88 tyg i koniec hossy co dała nam wzrosty o 2,95 x ostatniej bessy co dało wynik 69000$ ( przypadek że znowu 3x ?)
Teraz według mnie jest bardzo prawdopodobny dołek bo biorąc pod uwagę to że ludzie mają dostęp do różnego typu wskaźników to zjazd ceny o 77.5% jest wysoko prawdopodobny co potwierdza też cykliczność i czas trwania bessy.
A więc wszystko wskazuje na to że czeka nas jeszcze około 25 do 50 tyg kiszonki ( średnia z ostatnich dwóch kiszonek ) a średnia z dwóch ostatnich hoss to 127 tyg a wzrost 3x większy w stosunku do bessy. Wynik wychodzi na poziomie około 227000$
Zwróćcie uwagę na halvingi i ile tyg. po tych halvingach zaczyna się prawdziwa hossa .
Żółte linie pionowe to ostatnie halvingi a pomarańczowa to prawdopodobny termin halvingu.
Przypomnę że na wykresie jest interwał 1T
Cierpliwość cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość jest kluczem do sukcesu.
Czy jest to realne to odpowiedz sobie sam i nie podpalajcie się że jutro lecimy na PIŃCET $ K 😉
Kac na akcjach NVDANVDA oraz inne spółki technologiczne na NASDAQ przez ostatnie kilka lat przeżywały dynamiczną hossę, która była całkowicie oderwana od ich realnej wartości i po tak dobrej imprezie wydaje się, iż zajmie sporo czasu, aby się z niej wyleczyć. Wystarczy spojrzeć na kilka podstawowych danych wyceny spółki NVDA.
Wartość księgowa na akcję - 8,65 (i spada)
C/Z - 70
C/WK - 17,96 (przyjmując cenę zamknięcia z 06.12.2022)
Mimo spadku do tej pory od ostatniego szczytu 66% to wciąż akcje są za drogie do realnej wartości. Poza tym przychody rosły do Q1 2022, teraz już spadają. Spada również dochód. Porównując rok do roku przychody rosły, ale rynek teraz spodziewa się, że ze względu na inflację oraz wysokie stopy procentowe dochód będzie nadal spadał.
Zwiększone koszty działalności są typowym zjawiskiem podczas okresów wysokiej inflacji - w tym przypadku wzrosły z 3,54 mld w Q1 2021 do 5,16 w Q3 2022 przy spadających przychodach. Poza tym wciąż brak sygnałów o obniżaniu stóp procentowych, chociaż wkrótce FED powinien się zatrzymać.
Podczas poprzednich okresów bessy akcje NVDA traciły prawie 90% (bańka dot.com oraz kryzys finansowy z roku 2008) i wydaje się, iż tym razem akcje powinny spać do podobnych poziomów, aby ich cena odpowiadała realnej wartości spółki i dopiero wtedy będzie można spodziewać się kolejnych wzrostów długoterminowych. Poza tym na akcjach panuje duża zmienność w krótszych okresach.
Bank Handlowy - dobry bank na trudny sektorBank Handlowy to jeden z ciekawszych i bardziej stabilnych banków w sektorze.
Kiedy cały sektor rósł to BHW również na tym korzystało, ale gdy mieliśmy mocne spadki na wszystkich bankach to ta spółka weszła w szeroką konsolidację pokazując jak dobrych posiada inwestorów.
Wykres 1. Interwał dzienny | Bank Handlowy vs. Sektor WIG_Banki
Kurs akcji od października 2021 do października 2022 poruszał się w dość wąskiej konsolidacji w 55-63zł z okresowym wybiciem dołem na 50zł i górą w kierunku 68zł.
Z tej konsolidacji kurs wybił na początku listopada 2022 i dzisiaj mamy kurs w okolicach szczytów z lat 2016-2018
Wykres 2. Interwał dzienny
Jeśli spojrzymy na ostatnie wybicie z minimum na 51zł do 77zł to dzisiaj kurs jest na wsparciu 71,6zł i jeśli dojdzie do przebicia tego poziomu to możliwe, że kurs dotrze w kierunku 64zł czyli 50% Zniesienia Fibonacciego.
Nie jest to zły scenariusz ponieważ wskaźniki mamy wysoko i lekkie ochłodzenie by się przydało. Dałoby to też szansę na dobranie ewentualnie akcji przed kolejną falą wzrostową.
Wykres 3. Interwał dzienny
Warto zaznaczyć, że bank osiągnął zysk w trzecim kwartale pomimo wakacji kredytowych i zysk na akcję za okres 01-09.2022 wynosi 8,16zł za akcje i w sumie cały rok może zamknąć się w okolicach 11-12zł zysku na akcję.
Patrząc na to, że w dniu 06.12 KNF dopuściła możliwości wypłaty zysku za 2022 rok przez banki i ubezpieczycieli w formie dywidendy to Handlowy staje się atrakcyjnym walorem, który można by dodać do portfela długoterminowego.
W efekcie w mojej ocenie kurs akcji w długim okresie może dotrzeć w okolice nawet 90-120zł za akcję co byłoby najwyższą ceną od 2014 roku.
Jest jednak scenariusz długoterminowy.
Na początek jednak warto rozważyć scenariusz z korektą spadkową i ustawić alert w okolicach 68-64zł ponieważ ten poziom byłby zdrowy dla korekty. Przetestowane by bowiem zostało wsparcie kanału konsolidacji.
Tak więc w krótkim terminie i korekta i dalej kontynuacja wzrostów.
Wsparcie: 71/67,2/64zł
Opór: 77/83/90zł
Na wykresie głównym ciekawie wygląda nałożenie narzędzia „rozszerzenie Fibonacciego bazujące na trendzie” gdzie poziom 93,2zł pokrywa się z narzędziem Zniesienia Fibonacciego dla fali wzrostowej.
Krytyczne poziomy dla utrzymania trendu.CME_MINI:ES1!
"Podaż, która pojawiła się po danych piątkowych otworzyła przestrzeń do kolejnego trading rangu na minutach w obszarze 4007 a 4086.
To obszar obserwacji na dzień dzisiejszy. Tworzy bazę pod kolejne wybicie."
To z poprzedniego komentarza.
Test i próba spring poziomu 4007 obnażyła słabość - to widać dobrze na wykresie godzinowym.
Utworzona baza do spadków dała już przeszło 70 punktowy spadek.
Obecnie testujemy popyt w trendzie wzrostowym - zielony bar.
Jest to poziom krytyczny dla trwającego trendu wzrostowego na dniach.
Dla byków pora na pobudkę i walkę o cień od dołu na dzisiejszym barze.
Negatywny test tych poziomów to proszenie się o test poziomu 3910.
Negatywne zamkniecie dzisiejszego dnia, poniżej obecnych poziomów będzie źle świadczyło o obecnej kondycji byków.
Treści zawarte w niniejszej prezentacji nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów i wystawców(Dz. U. z 2005 r. Nr 206).
Informacje zawarte w prezentacji mają charakter wyłącznie szkoleniowy i bazują na subiektywnym spojrzeniu autora. W związku z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w prezentacji.
Przed wykorzystaniem zawartych w prezentacji informacji do celów inwestycyjnych każdy powinien we własnym zakresie określić potencjalne ryzyko strat, konsekwencje szybko zmieniających się czynników rynkowych a także konsekwencje prawne i podatkowe potencjalnych transakcji – wykorzystując swoją wiedzę i informacje inne niż zawarte w niniejszej prezentacji. Ostateczna decyzja i konsekwencje zawarcia jakiejkolwiek transakcji należą każdorazowo wyłącznie do widza.
LINK - Trwa akumulacjaWitam.
Na LINK buduje nam się czytelna akumulacja, dodatkowo zaglądałem na adresy portfeli i grubasy skupują linka w potężnych ilościach, rozwadniając je na rożne portfele. Podejrzewam ze ma to związek z nadchodzącym startem stakingu, który ma wyglądać podobnie jak w ekosystemie COSMOS, wiec można liczyć tez na airdropy.
Aktualnie wyznaczyłem dużą strefę w której spodziewam się podaży w związku z struktura akumulacji oraz tzw. "sell the news". Dodatkowo lokalna strefa, w której można szukać przyłączenia po sygnale na mniejszym interwale ( M15 - Niskie RSI + formacja świecowa ). W dłuższym terminie, najlepszym miejscem na BUY długoterminowo, będzie ostatni dołek, lecz nie wiadomo czy narysują nam takową strukturę. LINK będzie kolejnym walorem obok shiby, który będę mocno teraz obserwować.
Pozdrawiam MerolTW
Kontrakty terminowe na WIG20. Niedźwiedź bez dobrego wyjścia?Kontrakty terminowe na WIG20 w czasie piątkowej sesji - mimo bardzo mocnych spadków na zachodzie po danych z amerykańskiego rynku pracy - nie przeżyły rewolucji. Inna sprawa, że nasze kontrakty nie zareagowały też zbyt mocno na wcześniejsze potężne wzrosty w USA - po środowych słowach szefa Fed Powella, który stwierdził, że nie chciałby za mocno zacieśnić polityki pieniężnej i że wydaje się sensownym spowolnić tempo podwyżek.
Rynek naszych kontraktów w piątek ponownie odbił się od istotnego oporu na 1770+, wzmocnionego przez zniesienie Fibonacciego 38,2% całego ruchu spadkowego rozpoczętego w październiku ubiegłego roku oraz przez zniesienie 50% mniejszej fali spadkowej na interwale D1, a także - przez równość dużych korekt na tym samym interwale.
Ten opór jest faktycznie solidny. Niemniej jednak kurs pozostaje blisko tego oporu i konsoliduje. W dodatku konsolidacja ta zawęża się. Można tu przymierzać się do rysowania flagi lub chorągiewki, ewentualnie trójkąta zwyżkującego na H1/ H4 (wybitego lekko w dół).
W każdym bądź razie szanse na wybicie oporu 1770+ w górę cały czas są przy bykach. A ewentualny ich sukces będzie mógł przynieść ruch w stronę 1860.
Warto w tym miejscu dodać, że nawet gdyby w tej chwili niedźwiedzie zepchnęły kurs w stronę 1660 lub 1620-40+, to można by oczekiwać powrotu do wzrostów i ponownego ataku na 1770+. Należałoby bowiem przyjąć, że owo zejście do okolicy 1660 (tam wypada zależność 1:1 miedzy ruchami spadkowymi na H1/H4) lub do 1620-40+ wiąże się z przygotowanym przekształceniem obecnej konsolidacji w dużą flagę pro wzrostową na H4/ D1 (nb na 1620+ znajduje się zniesienie 38,2% całego odbicia wzrostowego rozpoczętego z rejonu poziomu 1350, a na 1640+ - zniesienie 38,2% głównej fali zwyżek zainicjowanej z okolicy 1400).
Wydaje się, że zawalidrogę na ścieżce rozwoju scenariusza kontynuacji wzrostów u nas (tworzonych później lub prędzej) musiałby stanąć powrót do spadków na Zachodzie. Bez tego nasze byki będą tylko czekać na odpowiedni moment, żeby skutecznie zaatakować 1770+ i 1800.
Co może natomiast zasugerować nam z wyprzedzeniem, iż rynek faktycznie ma zamiar najpierw się udać niżej na południe, na początek w stronę 1690-1700, a potem może jeszcze głębiej (do poziomów wskazanych wyżej)?
Zapewne takim sygnałem mogłoby być zamkniecie dzienne poniżej wsparcia w okolicy 1740. Rynek co prawda krąży już bowiem wokół 1740 na intradayu, ale zamknięcia dzienne konsekwentnie mają miejsce nad tą barierą.
Inter Cars SA - kiedy nowe ATH ?Każda bessa kiedyś się kończy. Może za wcześnie mówić o tym w odniesieniu do szerokiego rynku, ale w przypadku wybranych walorów wygląda to zupełnie inaczej.
Takim przykładem jest kurs akcji Inter Cars SA.
Jak się okazuje na początku października mieliśmy roczne minimum - 337,50 pln.
Dzisiaj blisko dwa miesiące później mamy poziom 464 pln. To daje stopę zwrotu +37,50%.
Trzeba przyznać, że prawie każdy wziąłby taki wynik w ciemno w tym roku, a tym bardziej jeśli mówimy o stopie zwrotu w okresie dwóch m-cy.
Jak wygląda sytuacja obecnie ?
Dla przypominienia 52 tygodniowe maksium mamy na poziomie 487,20 pln.
Cena akcji na koniec tygodnia była notowana na poziomie 464 pln. Miniony tydzień zakończył się na minusie -0,11%.
Nie jest to minus, który robi wrażenie, szczególnie po kilku tygodniach intensywnych wzrostów.
Jedyna rzecz, która może niepokoić to poziom obrotów, który był wyższy niż tydzień wcześniej.
Plusem jet to, że średnie MA15 i MA45 wykręcają ku górze, co w przyszlości może być wykorzystane jako wsparcie przy ewentualnych korektach.
Czy znajdzie się siła popytu, która wynisie kurs na wyższe poziomy ?
Trudno jednoznacznie powiedzieć.
Dużo będzie zależeć od sytuacji za oceanem.
Póki co nie pozostaje nam nic innego jak obserowować rozwój wydarzeń.
W przypadku korekty wsparcia upatrywałbym na poziomie średniej MA45 - 405,60 pln.
4 wskazówki, jak przetrwać wydarzenia Czarnego ŁabędziaHej wszystkim! 👋
Biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich kilku dni, pomyśleliśmy, że to dobry moment, aby ponownie zastanowić się, co jako trader i po prostu człowiek możesz zrobić, aby odizolować się od wydarzeń Czarnego Łabędzia. Podczas gdy nagła niewypłacalność ogromnej giełdy kryptowalutowej może być traktowana jako najnowszy przykład Czarnego Łabędzia, takie sytuacje mogą zaistnieć w różnych sferach - osobistej, politycznej, środowiskowej i nie tylko. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek i omówimy, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swoją przyszłość przed nieoczekiwanymi katastrofami.
1.) Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku.
Przykład FTX jest rażąco oczywisty i tylko potwierdza zasadność podejścia, że rozłożenie aktywów między dostawców usług powierniczych jest doskonałym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby któryś z nich miał problemy z wypłacalnością. W ten sposób zawsze jesteś chroniony przed ryzykiem związanym z problemami pojedynczego dostawcy. Różne rządy na całym świecie próbowały podjąć kroki, aby to złagodzić skutki takich sytuacji (ubezpieczenie FDIC, regulacje finansowe), ale nikt nie zadba o twoje interesy tak jak ty. Upewnij się, że lokujesz środki w odpowiednim miejscu.
Nigdy nie trzymaj wszystkich swoich aktywów w jednym miejscu. Dotyczy to również klasy aktywów i położenia geograficznego. Posiadasz wiele nieruchomości w jednym regionie? Nagle możesz być narażony na przykład na drastyczne zmiany polityczne lub na klęski żywiołowe, które mogą dotknąć ten obszar. Posiadasz tylko jedną klasę aktywów? Sytuacja makroekonomiczna może gwałtownie ulec zmianie na Twoją niekorzyść i wszystko, co posiadasz, może stracić na wartości.
Dywersyfikacja jest kluczowa, nie tylko z perspektywy pozycji, ale i z perspektywy całkowitego ryzyka. Gdzie są Twoje słabości?
2.) Miej trochę gotówki pod ręką.
Jest to oczywista maksyma dla tych, którzy obecnie nie mają dostępu do swoich funduszy w wyniku niedawnych zawirowań. Trzymanie gotówki pod ręką w celu pokrycia krótkoterminowych wydatków może uratować życie, jeśli kiedykolwiek będziesz jej potrzebować. Dla niektórych zwolnienie z pracy jest doskonałym przykładem osobistego wydarzenia czarnego łabędzia i czymś, co może cofnąć kogoś o lata w jego osobistych finansach. Upewnij się, że jeśli spotka Cię coś nieoczekiwanego, nie będziesz odczuwał nadmiernej presji finansowej.
3.) Pozbądź się zobowiązań.
Podczas gdy niektóre zakupy w naszym życiu często wymagają posłużenia się linią kredytową, osoby o najsilniejszej pozycji w czasie kryzysu to ci, którzy nie są zobowiązani finansowo wobec innych. Większość Czarnych Łabędzi często powoduje różnego rodzaju szkody finansowe dla swoich ofiar, a posiadanie zobowiązań może powodować nadmierny dodatkowy stres. Pozbawia on opcji tych, którzy w przeciwnym razie byliby w stanie skorzystać z warunków zaistniałej sytuacji. Ponadto osoby o silnej pozycji finansowej często dobrze wychodzą na takich wydarzeniach, kupując aktywa po cenach, które normalnie nigdy nie byłyby dostępne. Dług może uniemożliwić taki poziom elastyczności, dlatego w celu zmniejszenia ryzyka nie należy go posiadać.
4.) Niektóre aktywa trzymaj pod ręką, osobiście.
Ta wskazówka dotyczy szerszych, bardziej makroskalowych wydarzeń typu czarny łabędź, takich jak przedłużające się przerwy w dostawie prądu, awarie sieci komunikacyjnych, uderzenia meteorytów, wojny i inne rzeczy, które zazwyczaj mieszczą się w tej kategorii.
Ale przy regionalnym lub globalnym załamaniu społecznym posiadanie aktywów pod ręką jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić. W sytuacji, gdy nie jesteś w stanie uzyskać dostępu do szerszej infrastruktury społecznej, w którą wszyscy wierzymy, posiadanie zabezpieczenia pod ręką w miejscu zamieszkania jest naprawdę najlepszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy jest to gotówka, złoto, nasiona czy jedzenie - nie daj się zaskoczyć.
Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najprzyjemniejszy temat do rozmów, ale jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, prawdopodobnie będziesz znacznie lepiej zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami, jakie mogą Cię spotkać w życiu.
Trzymaj się!
-Zespół TradingView ❤️❤️
LBT - LIBET. Złotówka obroniona, czekamy na więcej.Szkielet ważnych punktów reakcji wygląda tak.
Złotówka obroniona, re-test długoterminowej linii trendu spadkowego. Wsparcie 1-1,04 zł opór 1,59-1,75 zł.
W krótszym terminie opór dałbym na 1,49 a wsparcie na 1,12 zł. Byki wspinają się po linii trendu.
Między 1,49-1,59 jest jeszcze krzywa ATR na interwale tygodniowym, co z tej strefy tworzy mocną przeszkodę dla byków. Zainteresowani wejściem na dłuższy termin powinni poczekać przynajmniej do wyłamania krzywej ATR.
Na dziennym widać, że już 1,38 stwarza problem. Można wchodzić na wzrostowej linii trendu lub dopiero po wyłamaniu strefy oporowej. Łowcy szybkich zysków mogą próbować wejścia nad 1,38 zł z TP na 1,49.















