Allegro wciąż za drogieAllegro znajduje się już 75% od szczytu w listopadzie 2020, jednak wydaje się, iż to jeszcze nie koniec spadków. Obecna cena akcji na poziomie ok. 25 zł to wciąż kilkukrotnie za dużo patrząc na fundamenty.
Od Q4 2020 dochód netto spada. Z poziomu 402 mln w Q4 2020 do 235 mln w Q2 2022 i dynamika jest spadkowa. Patrząc historycznie na czasy wysokiej inflacji (w USA, ponieważ w Polsce brak danych i nie istniała giełda) to spółki nie zwiększały dochodów, tylko były to gorsze momenty jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy, ze względu na oszczędzanie. Inflacja powoduje również zwiększone koszty, co również widać po sprawozdaniach finansowych, w Q4 2020 koszty operacyjne wynosiły 896 mln, natomiast w Q2 2022 jest to już 1,97 mld, co oznacza ponad dwukrotny wzrost i trend jest wzrostowy. Między Q3 2021 a Q4 2021 było to +40%, natomiast między Q1 a Q2 2022 to już +81%. Allegro prawdopodobnie jeszcze chwilę będzie z tego powodu cierpieć.
Jeśli chodzi o wartość księgową to w tej chwili wynosi 10,36 i niewiele wzrosła od czasu debiutu - co jest i tak dwukrotnie niżej niż obecna cena akcji. To daje nam C/WK na poziomie 2,45.
Ale, ale... Biorąc pod uwagę rosnący dług - z poziomu 5,51 do 7,59 i malejące dochody, rosnące koszty wydaje się, że C/WK jeszcze wzrośnie.
C/Z na poziomie 41 też wskazuje, że inwestycja w spółkę po obecnej cenie szybko może się nie zwrócić.
Wiele na ten moment wskazuje, iż na Allegro jest wciąż za drogo. Moim zdaniem jeśli cena spadnie do ok. 5-7 zł w następnym roku to nie będę zaskoczony (taka powinna być mniej więcej realna obecnie wartość spółki) i wtedy będzie można rozważyć zakup. Póki co można próbować wchodzić z shortem.
ALE
ALE - ALLEGRO. Na hossę jeszcze poczekamy.Byki w 2 tygodniu poddały się i nastąpiło odpadnięcie od kluczowej strefy oporu 24,5-26 zł.
Warto zwrócić uwagę na tygodniowy OBV, to już 3 wyłamanie poziomu równowagi, po którym wskaźnik schodzi do strefy wartości ujemnych, a cena schodzi za każdym razem coraz niżej.
Trzeba pamiętać, że ALE to ważny składnik W20 i może mocno skomplikować plany jednego ze znanych polskich inwestorów, który obstawił wzrosty na FW20. Wspominam o tym, ponieważ bardzo dużo osób bezkrytycznie naśladuje to zagranie. Myślę, że 20,61 zł może być testowane przez niedźwiedzie. To jest ostatnie miejsce, gdzie byki mają szansę odwrócić nadrzędny, spadkowy trend. Myślę, że jest na to szansa.
Subiektywnie oceniam, że ALE zakończyło fazę spadków i przeszło do fazy akumulacji. Będzie okazja do wejścia/powiększenia posiadanej pozycji. Scenariusz jest aktualny do momentu wyłamania wsparcia.
Allegro - są sygnały do wzrostów Allegro od początku notowań z poziomu 60zł po kilku dniach otarło się o 100zł, a już kilka dni/tygodni później mieliśmy informację o wychodzeniu funduszy z Allegro co mocno dobiło kurs.
Nie ukrywajmy jednak, że spółka była wyceniona na debiucie bardzo drogo. Cena 60zł nie odzwierciedlała wartości spółki i naturalną rzeczą była korekta, choć 20zł przy której jest dzisiaj kurs z pewnością może być zaskoczeniem.
Warto jednak zaznaczyć, że zysk na akcję w 2021 roku wyniósł 1,06zł a wartość księgowa wynosi 9,23zł. Przy debiucie zaś wynik za 2019 rok to było odpowiednio 39gr i 6,67zł
Widać więc, że dzisiaj kurs bardziej oddaje wartość spółki. Uwzględniając natomiast przejęcie Mall Group to wartość w 2022 roku powinna wzrosnąć.
Aktualnie cena akcji wydaje się być bliższa wartości i spółki, nadal jednak mamy drogą spółkę, ale z lepszymi perspektywami.
Patrząc technicznie to kurs porusza się w kanale spadkowym, a nawet z tego kanału wybił dołem w dniu 24.02.2022 docierając do 24zł.
W kolejnych dniach mieliśmy odbicie i ponowny test 23,1zł i odbicie w kierunku 37zł.
W efekcie można nałożyć nowy bardziej dynamiczny kanał spadkowy w kierunku z dołkiem z 06.05.
Tu mamy dolną krawędź kanału, która w ostatnich dniach wybroniła się przed dalszymi spadkami dając nam wsparcie na 20,7zł
Wykres 1. Interwał dzienny
Nakładając zniesienia Fibonacciego otrzymujemy opory na poziomie 24,4zł (pierwszy istotny poziom) natomiast głównym celem może być 28zł gdzie po dotarciu odbije w dół i przejdzie w krótki okres konsolidacji w zakresie 26-30zł aż do wyników za pierwszy kwartał tego roku (26.05) oraz kolejne.
Wykres 2. Interwał dzienny | Zniesienia Fibonacciego
Wsparcie: tutaj tak naprawdę mamy wsparcie na 20,5zł a zejście poniżej tego poziomu to cel 16,5zł. Pierwszą oznaką kontynuacji spadków będzie zejście na zamknięciu poniżej 22zł.
Opór: 23,2/ 24,4 / 28,6zł
Poziom 23,2 zł to zasięg knota świecy z 22.03 kiedy to kurs odbił na 37zł, ale i opór z ostatnich kilku dni.
Gdyby cena wybiła poziom 30zł to można liczyć nawet na test 37zł ponownie.
Patrząc na wskaźniki RSX, MACD (sygnał kupna) czy niskie RSI to mamy szansę na chwilowe przynajmniej odreagowanie na spółkę.
Dlatego też na spółce daję pozycję LONG z zaznaczeniem, że nie możemy zejść poniżej 22zł gdzie warto ustawić SL
ALE - Allegro. Czy to koniec panowania niedźwiedzi? W odchodzącym tygodniu niedźwiedzie ponownie testowały wsparcie na 26 zł. Zaczyna rysować się szansa na gwiazdę poranną. Tygodniowa świeca też wygląda optymistycznie.
Łyżką dziegciu na tym rynku są 2 kwietniowe pozycje krótkie w rejestrze KNF. Nie jest to widok, który zachęca do inwestowania.
Do niższego wsparcia po piątkowej sesji jest jakieś 12%.
Idealnie pod wejście w rynek byłoby, gdyby ALE zszedł jeszcze w kierunku 26 zł, wówczas wyłamanie dolnego wsparcia nie zabierze za dużo %.
Z doświadczenia wiem, że po tak długiej przerwie w notowaniach przyszły tydzień może być zielony, a przynajmniej 1-2 pierwsze sesje, to nie ma co liczyć na lepszą cenę do zakupów w pierwszych dniach /o ile w ogóle/. Jeżeli będzie inaczej, to z ALE jest gorzej, niż myślę i te krótkie w KNF nabiorą jeszcze większej mocy.
Zamknięcie dnia poniżej 24,44 zł uznam za kolejny etap bessy na tym rynku.
ALE - ALLEGRO. ALE to nie tak miało być!Moja portfelowa inwestycja. Byki poddały się na krzywej ATR. Widać jak ATR skutecznie blokuje wzrosty. Ostatnia świeca paskudna, wolumen znaczny. Może to zamykanie pozycji na święta?
Martwi objęcie bessy i wyłamanie strefy wsparcia 40,25-39,3 zł.
W ważnym miejscu także TSI. Jeżeli kurs będzie nadal się osuwał, to TSI wygeneruje klasyczny sygnał zakończenia korekty — zawróci spod poziomu równowagi.
Otwartą długą w portfelu zamykam, gdy tylko zacznie grozić minusem.
Allegro - blisko mocnego wsparciaAllegro zaliczyło baaardzo mocny zjazd, który ma szansę zakończyć się minimalnie poniżej poziomu 40pln, wsparcie widać na poziomie ok 39.50pln, które stanowi dolne ograniczenie linii... Wskaźnik RSI nie potwierdza spadków i ma szansę utworzyć pozytywną dywergencję, która wspierać może odbicie. Ryzyko spore, ale szanse na zatrzymanie wyprzedaży na tych poziomach realne...
ALE - ALLEGRO. Wyboista droga na północ.Zbyt oczywistym okazał się poziom 60 zł. Popyt aktywował się nieco wyżej, już w okolicach 61,5 zł. Oporem jest strefa 65-68 zł. Wyłamanie tej strefy otworzy drogę do oporu na 76 zł. Wsparciem jest teraz strefa 61,5-60 zł.
Byki zabierają się za opisywaną wcześniej strefę oporu 65-68 zł. Popyt ma do wyłamania, w www. strefie, wszystkie średnie i krzywą trendy ATR.
Na wskaźnikach nie widzę wzmożonej aktywności popytu. Sceptycznie jestem nastawiony co do powodzenia wyłamania tej strefy z marszu. Bardziej stawiałbym na ponowne testowanie wsparcia 60 zł i dopiero impuls wzrostowy wyłamujący opisywaną strefę.
ALE - Allegro. Spokojnie, to tylko korekta.Zbyt oczywistym okazał się poziom 60 zł. Popyt aktywował się nieco wyżej, już w okolicach 61,5 zł. Oporem jest strefa 65-68 zł. Wyłamanie tej strefy otworzy drogę do oporu na 76 zł. Wsparciem jest teraz strefa 61,5-60 zł.
Do momentu wyłamania ww strefy oporu, wzrosty należy traktować w kategoriach korekcyjnego odbicia. Tym bardziej że ALE znajduje się pod średnimi kroczącymi /wykładnicze/, a na końcu jest jeszcze do wyłamania krzywa trendu ATR.
ALE - Allegro. ALE się porobiło.76 zł okazał się zbyt mocnym oporem dla byków. Po nieudanej próbie z początku lipca byki nie podjęły 2 próby wyłamania oporu. Wstępnie zakładałem wejście w pozycję długą na wsparciu 67-66 zł.
Patrząc na dynamikę spadku ceny i zachowanie wskaźników, plany zakupowe odkładam na lepsze czasy.
Dynamika, z jaką schodzi w dół TSI, oraz zejście OBV pod poziom równowagi, nakazuje ostrożność. Złamana została także krzywa trendu ATR. Przewaga podaży jest znaczna należy poważnie brać pod uwagę możliwość zejścia ALE do poziomu 60 zł.
Allegro - powrót do 60pln?Po zaliczeniu dołka w 1.27 i mocnym odbiciu target1 właśnie został osiągnięty, z tego poziomu powrót do 61pln jest wielce prawdopodobny, a w przypadku większej słabości możliwy nawet test dna... gdyby kurs wykazywał się jakąś większą siłą i konsolidował na tych poziomach to możliwy ruch do target2 czyli 61.8% czyli 80pln...
ALE - ALLEGRO. Wylamane wsparcie i próba obrony minimum.Minimum na ALE to 60 zł, w piątek wykres zszedł do 61,5 zł, czyli można uznać, że wsparcie na 60 zł skłoniło już inwestorów do zajmowania pozycji długiej. Piątkowa świeca - młot może być właśnie zasługą inwestorów o spekulacyjnym nastawieniu. Tak właśnie to interpretuję.
Wyłamane zostało ważne wsparcie 67,5-65 zł, nieco wyżej jest krzywa trendu ATR, która mówi, że rynek jest w trendzie spadkowym. Do czasu powrotu nad poziom 65-67,5 zł nie można mówić o zakończeniu trendu spadkowego.
Na oscylatorach trend spadkowy ma się dobrze.
Inwestorzy o większej skłonności do ryzyka mogą podjąć próbę zagrania długiej z ubezpieczeniem pod 60 zł, grając pod piątkowy młot. Jest to gra ryzykowna i przeciwko trendowi. Jeżeli rzeczywiście w piątek było przesilenie /nie widać tego po wolumenie/, to można załapać się od samego początku na ruch i ładnie bronić długiej niemalże od samego początku na plusie. Do wyłamania wsparcia na 60 zł jest jakieś 6,7% + jakieś 2-3% filtra - spore ryzyko.
Lepszym pomysłem jest zaczekanie do wyłamania oporu 65-67,5 zł lub rozważenie zakupu bliżej wsparcia 60 zł, aby zminimalizować stratę na SLu.
O użytych w analizie oscylatorach można poczytać tu:
TSI - pl.tradingview.com
OBV - pl.tradingview.com














